bTV: „Човекът-паяк“ и спасителите на бъдещето: Как се ражда една алтернатива в спасяването

В ефира на bTV, в предаването „Преди обед“, зрителите станаха свидетели на вдъхновяващ разговор между водещите Десислава Стоянова и Александър Кадиев и техните гости – световноизвестният катерач и спасител Иван Кристоф, познат като „Човекът-паяк“, както и доброволците Лазар Гушев и Иван Йотов. Темата – смелата идея за създаване на нова, алтернативна доброволческа спасителна служба в България.


Историята зад идеята

Поводът за интервюто беше последната драматична акция по издирването на три момчета, изгубили се в подножието на връх Ботев. В продължение на четири дни стотици хора, включително доброволци и институции, се включиха в спасителната операция, но младежите се спасиха сами. Това постави под въпрос ефективността на настоящата система и отвори темата за необходимостта от структурирана и подготвена доброволческа помощ.


Иван Кристоф: „Спасяване срещу пари – не е спасяване“

Иван Кристоф ясно очерта границата между доброволчеството и комерсиалното спасяване:

„Когато някой виси от най-високата точка, аз не задавам въпроси – отивам. Това е духът на истинския спасител. А когато се чака заплащане – това е услуга, не спасение.“

Той даде и примери от практиката си в Канада, където алтернативните екипи действат със завидна ефективност и координация. Според него, в България трябва да се изчистят основни понятия и да се инвестира в изграждането на реален капацитет, вкл. дигитална следа, синхронизация с институциите и обучение.


Новият модел: Спасителен отряд от доброволци

В предаването бе представена концепцията за изграждане на спасителен отряд от доброволци, с фокус върху труднодостъпни терени – високи сгради, планини и критични зони. Иван Йотов, със своя опит като пещерняк и скиор, и Лазар Гушев – с умения във фотографията и видеозаснемането – са част от първите доброволци, присъединили се към екипа.

„В България често се използва думата „доброволец“, но не се разбира в дълбочина“, каза Кристоф. „Истинското доброволчество не иска нищо в замяна. И когато някой е в беда – просто му помагаш.“


Алтернативата е възможна

Собствена техника, бази за обучение, аварийни автомобили, сертифицирано оборудване и готовност за реакция – това е част от вече създаденото. Иван Кристоф подчерта, че проектът е в напреднала фаза:

„Не чакаме държавата. Изграждаме го сами – в обществена полза. Финансирам го лично, защото вярвам, че един човешки живот струва повече от всичко.“


Доброволчеството има нужда от координация

Един от най-важните акценти беше нуждата от синхронизация между различните звена – 112, планински служби, гражданска защита, авиация. Кристоф подчерта, че при бедствия няма място за „запознанства на терен“, а трябва ясно да се знае кой какви ресурси има и къде може да бъде най-полезен.


Визията за бъдещето

Проектът на Иван Кристоф и екипа му включва представяне на иновации и пилотни демонстрации на международни събития като Dubai Airshow, EXPO 2025 Osaka и Paris Air Show 2025, с цел популяризиране на нов модел за реакция при бедствия и алтернативно спасяване.


Заключение

Това интервю не беше просто представяне на идея. То беше покана за сътрудничество, за мислене извън рамката, и за изграждане на истинска доброволческа култура. С Иван Кристоф начело и с екип от мотивирани доброволци, България може да бъде пример за иновативен подход в сферата на спасяването.


📌 #SpidermanAcademy #IvanKristoff #SearchAndRescue #Доброволци #bTV #ПредиОбед #RescueFuture #SpecialRescueTeam #БългарияСпасява #HEROESTOTHERESCUE #AirRescue #InnovationInRescue

 

Intersec at the Dubai World Trade CenteBTV predi obed

Интервю с Иван Кристоф – създател на доброволчески спасителен отряд

Предаване: „Преди обед“ по bTV
Водещи: Десислава Стоянова и Александър Кадиев
Гости: Иван Кристоф („Човекът-паяк“), Иван Йотов и Лазар Гушев (доброволци)


Въведение

Десислава Стоянова:
„Днес разговаряме с човек, чиято история звучи като от филм – Иван Кристоф, известен в Канада като ‚Човекът-паяк‘. Той е катерач и спасител, който създава алтернативен доброволчески отряд за спасяване в България. Заедно с него са и първите му съратници – Иван Йотов и Лазар Гушев.“


Част 1: Концепцията за доброволческия отряд

Александър Кадиев:
„Иван, на какъв етап сте с реализацията на този амбициозен проект?“

Иван Кристоф:
„Вече сме преминали всички необходими стъпки. В Канада, където участвах в подобни инициативи, всяка концепция се тества и анализира преди да бъде приложена. Нашият подход е радикално различен от традиционния в България. Първо, спасяването не трябва да е търговска услуга. Ако някой очаква заплащане, това не е истинско спасяване – това е бизнес. В съдебната практика има термин ‚под принуда‘ – когато жертвата е принудена да плати за живота си. Такова ‚спасяване‘ е неетично.“ [Пример с дела за картини на Ван Гог, където сделките под натиск са анулирани.]

Десислава:
„Как ще функционира вашият отряд?“

Иван:
„Идеята е вдъхновена от международния опит – включително от форуми на Академията на МВР и конференции в Дубай. Фокусът ни е спешни случаи при високи сгради (над 200 м), откъдето идва и прякорът ми. Вече работим по обучение на екипи и изграждане на инфраструктура.“


Част 2: Финансиране и принципи

Александър:
„Как се финансирате?“

Иван:
*„Аз не смесвам бизнеса с доброволчеството. Когато спасявам, не питам за пари. Например през 2003 г. спасих човек, висящ от висока сграда, без да имам официално разрешение. Просто го направих. Всичко се финансира от мен – оборудването, тренировъчните бази в Рила и Велинград, дори аварийния джип с GPS система, която е по-добра от тази на КАТ.“*

Десислава:
„Защо го правите?“

Иван:
„Животът няма цена. В Канада спасяванията се извършват за часове, а в България – за дни. Това не е допустимо. Критерият е ‚златният час‘ – първите критични минути след инцидента.“


Част 3: Умения и координация

Десислава (към Иван Йотов):
„Какви умения предлагате като доброволец?“

Иван Йотов:
„Аз съм пещерняк и планинар, с опит в работа с въжета и екстремни условия. Също съм скиор, което помага при зимни спасявания.“

Александър (към Лазар Гушев):
„А вашата роля?“

Лазар:
„Аз съм фотограф и видеограф. Целта ми е да документирам дейността на отряда и да създам обучаващи материали за младите, за да се намали броя на неподготвените в планините.“


Част 4: Партньорства и предизвикателства

Десислава:
„Имате ли връзки с официални служби?“

Иван Кристоф:
„Имаме договори с Академията на МВР, Военната академия и Отряд 28, но на практика координацията е слаба. Например при случая с изчезналите момчета на връх Ботев, всички действаха хаотично. Ние предлагаме ясни протоколи с 112, за да се знае кои ресурси са налични и къде.“

Александър:
„Какви са плановете ви?“

Иван:
„Да разработим мрежа от доброволчески отряди в цялата страна, синхронизирани с държавните служби. Вече имаме аварийна кола, офроуд мотори и планове за хеликоптер. Всичко се финансира от мен, но целта е да вдъхновим и други да се включат.“