31 Mar В Канада законът е бариера срещу трагедии
Posted at 00:17h
in Публикации
- Иван Кристоф, в. Демокрация, 04 януари, 2002
- По повод на трагедията в дискотека „Индиго“ бих желал да спомена какъв е регламентът в страна като Канада, благодарение на което се избягват последици като тази в София. Когато правех въздушната демонстрация на 22 август 1997 над езерото Онтарио в Торонто, полицията огради водите до брега на града, целта беше, ако стане нещо, да не пострада никой от зрителите. Когато имаше авария на покрива на 34-етажен жилищен блок в центъра на Торонто и трябваше да използвам специална техника, защото по 130-метровата стена имаше ледени висулки, опасни за публиката, собствениците на сградата ми предложиха пари да обезопася съседните олуци, докато работя. Аз от своя страна ги препратих към полицията – тя да се занимава с това, защото там са професионалисти.
- Когато трябваше да правя въздушни снимки на ниска височина – 150 метра в центъра на Торонто, си платих на полицията. Така е в Канада.
- Пример за избор между лесни облаги и отговорност е балонната демонстрация в Банско м. г. Въпреки изкушението да направя спускане от балона над главите на повече от 50 000 възрастни и деца (по данни от общината на Банско), когато видяхме, че балонът се сцепи около 30 см, вятърът започна да го клати безконтролно, а 20 войничета едва го удържаха, пилотите на балона сами прецениха, че трябва да изпуснат въздуха. Въпреки този непредвиден инцидент хората пак се забавляваха и не съжаляваха. Защото главната цел е всеки да остане жив и здрав.
- Понеже в Канада има утвърдена стойност на човешкия живот – заплащат се минимум 1 млн. долара щети при загуба на човек по вина на друго лице, правната система определя отговорността, която трябва да се поеме.
- Така че всеки един има отговорност при трагични събития.
- Б. р. Авторът е известен като Човека паяк. Писмото получихме по Интернет